Wyszukaj podając ulicę, województwo
Ulica
Miasto
Woj.
 
 
Wyszukaj po kodzie ulicy
Kod Ulicy
 
   

Co to jest kod pocztowy?

;

Co to jest KOD POCZTOWY?


REKLAMA

W Polsce system kodów pocztowych (Pocztowe Numery Adresowe - PNA) wprowadzono 1 stycznia 1973 na mocy rozporządzenia nr 89 Ministerstwa Łączności z 17 listopada 1972.

Kody pocztowe mają format xx-xxx, gdzie d oznacza cyfrę, i umieszcza się je z lewej strony nazwy miejscowości, w której znajduje się pocztowy urząd oddawczy. Pierwsza cyfra określa okręg pocztowy, a cały PNA jest przypisany albo do urzędu pocztowego, albo, w tzw. miastach wydzielonych, do poszczególnych ulic i domów.
Pierwsza - okręg kodowy - określa okręg pocztowy (obszar działania dawnego DOP) w momencie wprowadzenia PNA były to ówczesne jedno lub dwa województwa.

Podział oznaczeń okręgów kodowych ustalono od centrum kraju tj. od Warszawy, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara i tak:
0 - okręg warszawski
1 - okręg olsztyński
2 - okręg lubelski
3 - okręg krakowski
4 - okręg katowicki
5 - okręg wrocławski
6 - okręg poznański
7 - okręg szczeciński
8 - okręg gdański
9 - okręg łódzki

Druga - strefa kodowa - wskazuje część okręgu którym jest określony obszar położony wzdłuż linii komunikacyjnych lub miasto wojewódzkie.

Dla największych miast przydzielono jedną, dwie lub pięć cyfr strefowych i tak:
00 - 04 Warszawa M
50 - 54 Wrocław M
90 - 94 Łódź M
30 - 31 Kraków M
60 - 61 Poznań M
70 - 71 Szczecin M
10 - Olsztyn M
15 - Białystok M
20 - Lublin M
25 - Kielce M
35 - Rzeszów M
40 - Katowice M
45 - Opole M
65 - Zielona Góra M
75 - Koszalin M
80 - Gdańsk M
81 - Gdynia M (Sopot)
85 - Bydgoszcz M

Trzecia- sektor kodowy - obejmuje obszar podległy rozdzielni sektorowej (dawne powiaty), a w dziewiętnastu największych miastach umowne części miast. To były założenia w chwili tworzenia systemu. Obecnie, gdy likwidacji uległy urzędy sektorowe pojęcie "sektor" jest pojęciem abstrakcyjnym, a trzecia cyfra kodu pozostanie wyróżnikiem, określającym jakiś obszar pocztowy.

Czwarta i piąta ( czytane łącznie) wskazują placówkę pocztową i jej obszar działania, a w 19 największych miastach jednostkę doręczeniową.


Instytucje Poczty Polskiej otrzymały w sektorze 9 stref 0 i 5 numery od 40 do 49 70 - 9 40 do 49 instytucje poczty 75 - 9 50 do 99 posiadacze skrytek

Istnieją też odbiorcy mający osobny kod pocztowy, np.
00-940 - Dyrekcja Generalna Poczty Polskiej
00-001 - Urząd Pocztowy Warszawa 1
00-977 - Polskie Radio SA
00-999 - Telewizja Polska SA

Oprócz swojego kodu pocztowego, każdy urząd pocztowy może mieć również PNA wydzielony dla skrytek pocztowych. I tak Urząd Pocztowy Warszawa 1, który ma w adresie PNA 00-001, dla funkcjonujących w nim skrytek pocztowych ma PNA 00-950.

Materiał: WikiPedia

 REKLAMA
Czy często masz problemy z zapamiętaniem swojego kodu pocztowego? A może nie wiesz jaki kod obowiązuje w miejscowości czy nawet ulicy na której mieszka Twój znajomy? Jeśli kiedykolwiek byłeś w podobnej sytuacji, wejdź na stronę http://www.kody-pocztowe.net. Dzięki niej wyszukasz kod pocztowy interesującego Cię miasta a nawet ulicy!

Witryna ta, została zaprojektowana w taki sposób, by w pełni pomóc użytkownikowi w odnalezieniu poszukiwanego kodu pocztowego. Na pierwszy rzut oka, wszelkie informacje są przedstawione w sposób przejrzysty i wygodny dla użytkownika. Strona składa się z kilku modułów, które różnią się pomiędzy sobą sposobem wyszukiwania danych.

W pierwszym module, znajdującym się na stronie głównej, widzimy wygodną i przede wszystkim prostą wyszukiwarkę. Składa się ona z kilku pól – nazwy ulicy, miasta, województwa i kodu pocztowego ulicy. Od razu widać, że tak prosta wyszukiwarka obsługuje kilka funkcji naraz. Możemy np. wyszukać kod pocztowy po wcześniejszym podaniu miasta i ulicy, a możemy zrobić też operację odwrotną – wpisując kod pocztowy i uzyskując w ten sposób dane na temat wybranej lokacji.

Drugi moduł, to po prostu jedna, duża tabela w której nazwy miejscowości zostały skatalogowane w porządku alfabetycznym. Każda z nich, ma przypisany swój kod pocztowy, a także szereg danych (np. województwo) pozwalających określić przybliżone miejsce na mapie Polski. Wbrew pozorom wyszukanie w ten sposób odpowiedniego kodu nie jest pracochłonne, gdyż – jak to było wcześniej wspomniane – miejscowości są uporządkowane alfabetycznie. Warto dodać, że wyszukiwanie danych z tabeli można przyspieszyć. W praktycznie każdej przeglądarce istnieje opcja wyszukiwania danych w oparciu o treść strony!

Trzeci moduł jest przeznaczony dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś interesującego na temat generowania kodów pocztowych. W zakładce tej znajdziemy informacje o tym, w jaki sposób przypisuje się kody do konkretnych miejscowości. Można też zobaczyć, jak usprawniono numerację kodów pocztowych, dzieląc obszar naszego kraju na poszczególne rejony. Trzeci moduł to też tzw kody specjalne, należące do min. Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej, Polskiego Radia itd.

Czwarty moduł zawiera odnośniki do poszczególnych okręgów, które decydują o pierwszej liczbie w kodzie pocztowym. Przykładowo, jeśli miejscowość znajduje się na terenie okręgu katowickiego, jej kod pocztowy będzie rozpoczynał się od numeru 4. Klikając w odpowiedni odnośnik, użytkownik może sprawdzić jakie kody pocztowe wchodzą w skłąd wybranego rejonu.


  Ostatnio Szukane : Czarnów | Krawczyki (klekotki) | 16-123 | Piotrkowska | | Słupcza (dziewicza Góra) | 30-695 | świętochłowice | 46-325 | | 58-303 | | 66-437 | Hangarowa | |
www.kody-pocztowe.net
Copyright by www.kody-pocztowe.net Wszystkie prawa zastrzeżone.